יום ראשון, 19/05/2024
האנשים שלי
עמוד הבית » כלכלה

אזרחים ותיקים? מעכשיו הנחת הארנונה שלכם תתחדש אוטומטית

אושר בוועדת העבודה והרווחה: הנחה אוטומטית מארנונה לאזרחים ותיקים • מנכ"ל הביטוח הלאומי: רשויות חלשות לא ממצות-זכויות לזכאי ההנחה בארנונה

15:18 ,13/02/22
קרדיט: שאטרסטוק / אילוסטרציה
בואו לכתוב בחבּוּרֶה!

חבּוּרֶה בנויה מתוכן גולשים.
גם אתם מעוניינים לכתוב ולהשפיע?
הצטרפו והעלו עכשיו את התוכן שלכם

הצטרפות

ועדת העבודה והרווחה אישרה היום (ראשון) לקריאה שניה ושלישית את הצעת החוק, הממשלתית והפרטית, ומעתה תתקיים הנחה אוטומטית בארנונה לאזרחים ותיקים. הצעד מתייחס רק לאלו המקבלים הבטחת-הכנסה ולכן מקבלים 100% הנחה ולאלו המשתכרים פחות משכר המינימום ומקבלים 30% הנחה, ורק מגיל 70.

לדברי יו"ר הוועדה, אפרת רייטן-מרום (העבודה), "המדינה צריכה לפעול באופן יזום למיצוי הזכויות של הקשישים, להגיע אליהם וליידע אותם על זכויותיהם – ולוודא שהם מקבלים אותם". לדבריה, יש לקבוע כי כל בן 67 ומקבל הבטחת-הכנסה יקבל חידוש הנחה אוטומטי, וכן לבטל את הצורך בהצהרה מדי שלוש שנים – הקיימת כיום – על אי-שינוי בהכנסות. בעקבות דרישותיה של רייטן-מרום, מקבלי הבטחת הכנסה יצטרכו להגיש בקשה-להנחה פעם אחת בלבד, והשאר יגישו בקשה מחודשת ואחרונה בגיל 70.

מאיר שפיגלר, מנכ"ל הביטוח הלאומי, הדגיש את הבעייתיות מעצם דרישת הגשת הבקשה, בעוד שלאנשים נכים וקשישים, ההגשה היא ההליך קשה. "רשויות מעוטות-יכולת לא מבצעות מיצוי יכולת לאנשים אלו, ודורשות הגשת בקשה-מחדש של ההנחה בארנונה. הצענו למרכז השלטון המקומי שאנו על חשבונינו נעביר את מאגר המידע של הזכאים. חייבים לפשט את ההליך – כי מה שלא יהיה פשוט – פשוט לא יהיה". לדעת יוזם החוק, ינון אזולאי (ש"ס) "זהו יום מרגש, צודק ומוסרי שבו התגלתה שותפות-אמת עם יו"ר הוועדה והשרה מירב כהן, הביטוח הלאומי, מרכז השלטון המקומי והאוצר".

לפי עו"ד סורל הרלב, היועץ המשפטי של המשרד לשוויון חברתי, בדיון הקודם בנושא, הנחה בארנונה לאזרח ותיק תלויה במבחן הכנסה אך נדרשת הוכחה מדי שנה לזכאות. לפי בדיקת המשרד, רק ל-4% מהאוכלוסייה משתנה ההכנסה במשך השנים בצורה השוללת את ההנחה, ולא צריך בגללם לחייב הוכחה-מחדש ל-96% מהאזרחים הוותיקים. "משרדי הפנים והאוצר וכן רשות המיסים הסכימו שזו עלות זניחה – שהמדינה יכולה לספוג, ולכן הצעתנו שעד גיל 75 צריך לבקש הנחה בארנונה מדי שלוש שנים, ואחרי גיל זה – ההנחה תתחדש אוטומטית". לדבריו, יש למעלה ממיליון אזרחים ותיקים – ומתוכם כ-200 אלף מקבלי הבטחת הכנסה.

לפי יוסי בנישתי, ממינהל המקרקעין במשרד הפנים, מעל 80 אלף אזרחים ותיקים זכאים להנחה של 30% בארנונה, ואילו כ-140 אלף בתי אב מקבלי קצבת זקנה והבטחת הכנסה, ומקבלים הנחה של 100%.

חבּוּרֶה מספקת פלטפורמה לכותבי תוכן ואינה אחראית על איכות ואמינות התוכן ובכלל. לדיווח על טעות או הפרת זכויות ולכל דיווח על התוכן לחץ כאן. ייתכן שהתמונות בכתבה יהיו כפופות לזכויות יוצרים

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

כתבות נוספות של אביחי בוחבוט
עוד באותו מדור
ajax loader
- תוכן בבדיקה טרם עלה לאתר -
- תוכן בבדיקה טרם עלה לאתר -
האפליקציה שלנו מחכה לכם התקינו עכשיו