יום ראשון, 14/07/2024
האנשים שלי
עמוד הבית » פוליטי

לאחר מהומה גדולה "חוק החשמל" עבר בכנסת

בן גביר הטיח בטאהא, "אתה מחבל". ח"כ אמסלם מאיים על מנסור עבאס: "כשנחזור לשלטון, אנחנו ננתק אתכם מהחשמל".

12:03 ,05/01/22
קרדיט: נועם מושקוביץ דוברות הכנסת. המהומה היום בחוק החשמל
בואו לכתוב בחבּוּרֶה!

חבּוּרֶה בנויה מתוכן גולשים.
גם אתם מעוניינים לכתוב ולהשפיע?
הצטרפו והעלו עכשיו את התוכן שלכם

הצטרפות

מליאת הכנסת אישרה בקריאה שנייה ושלישית את הצעת חוק התכנון והבנייה (תיקון מס' 136), התשפ"ב של ח"כ ווליד טאהא וקבוצת חברי כנסת.

לאחר שסיעות הליכוד, ש"ס, יהדות התורה והציונות הדתית החרימו את הדיון שהחל אתמול בערב, במחאה על הפעלת סעיף 98, הבוקר חודשה הישיבה להצבעה על ההסתייגויות. האופוזיציה נכחה במליאה אך לא השתתפה בהצבעות. לאחר שנדחו כל ההסתייגויות אושר החוק בקריאה שלישית ברוב של 61 תומכים, ושלושה נמנעים.

האופוזיציה החרימה את ההצבעות למעט הצבעה על הסתייגות אחת לפיה "תיקון זה ייכנס לתוקף רק לאחר פרסום צו אלוף המאפשר חיבור לחשמל ליישובי ההתיישבות הצעירה". האופוזיציה ביקשה הצבעה שמית והצביעה בעד. כאשר ח"כ ניר אורבך הצביע נגד ההסתייגויות קראו חברי האופוזיציה בקריאות "בושה, בושה". במהלך ההצבעה ניגש ראש הממשלה נפתלי בנט לספסלי האופוזיציה והתעמת עם חברי הכנסת, עד שיו"ר הכנסת מיקי לוי ניגש אליו וביקש ממנו לחזור למקומו. ההסתייגות לא התקבלה כאשר 65 חברי כנסת התנגדו מול 51 שתמכו בהסתייגות.

סיכום הדיון היה סוער, כאשר חברי אופוזיציה רבים הביעו מחאה קולנית במהלך נאומו של ח"כ טאהא שאמר בין היתר: "משתמשים בחשמל ככלי ענישה נגד חברה שלמה ולכן אתם כועסים היום, כי הבתים יתחברו לחשמל והאזרחים יזכו לראות אותו לפי קריטריונים של תכנון. השלב הבא יהיה להאיץ את התכנון של היישובים שלא נבנו. למה אזרחים ערבים צריכים לעבור ייסורים בכל תחום בחיים? אני מבין שאתם משתגעים וטוב שכך, עדיף למדינה שתשתוללו באופוזיציה, מאשר שתשתוללו בקואליציה ובממשלה"

ח"כ דוד אמסלם אמר: "זה חוק לא חוקתי, אנחנו ננתק אתכם מהחשמל כשנחזור לשלטון. אתם לא מתביישים? אתם גונבים את המדינה, האדמות הם אדמות מדינה. אנחנו נעמוד על כך שאדמות המדינה יוחזרו למדינה גם אם זה כולל מלחמת עולם."

סגן יו"ר הכנסת, ח"כ מנסור עבאס שניהל את הישיבה אמר: "2.5% משטחי מהמדינה זה השטח של הבדואים בנגב – 300.000 תושבים. אנחנו רוצים הסדרה. הליכוד הקים כמה וכמה ישובים כסיפה, לקייה, ערערה, ומועצות אזוריות אבל לא השקיע משאבים. גם בממשלה הקודמת של בנימין נתניהו הוגשה לשולחן הממשלה החלטה להכיר בשלושה ישובים. אנחנו הבאנו יציבות, העברנו תקציב, אתם כועסים כי איבדתם את השלטון, איבדתם ג'ובים ואיבדתם את המכוניות שלכם. ככה זה בדמוקרטיה פעם באופוזיציה ופעם בקואליציה."

במהלך סיכום הדיון נאם יו"ר ועדת הפנים, ח"כ ווליד טאהא בערבית, מה שעורר את מחאתם של מספר חברי כנסת באופוזיציה. ח"כ דיכטר: "אם היית איש הגון היית מדבר בערבית ואז מתרגם ל98 האחוזים שלא מבינים אותך". ח"כ מיקי זוהר אמר: "אתה מתרברב בערבית לקהל שלכם בבית, זה פרלמנט ישראלי שהוקם על ידי היהודים. זה יתהפך עלייך" ח"כ דוד אמסלם אמר: "שני ערבים מדברים ביניהם בערבית על הדוכן. אתם מבינים מה נהיה פה?" ח"כ חיים כץ הוסיף: אתה מדבר פה כיו"ר ועדה שמציג חוק ואנחנו לא יכולים להבין". ח"כ טאהא הגיב לדברים והשיב: "זה שאתם לא יודעים ערבית, זו בעיה שלכם. למה לא למדתם ערבית?".

ע"פ ההצעה, מוצע כי שר הפנים יהיה רשאי לקבוע בצו, לאחר התייעצות עם הוועדה המחוזית, כי ניתן יהיה לחבר מבנה מגורים, שנבנה לפני 2018, המצוי בשטח שהוגדר בצו, לחשמל, למים או לטלפון גם ללא קיומם של היתר בנייה ותעודת גמר לאותו מבנה, וזאת בהתקיים מספר תנאים ובהם: הוגשה תוכנית מפורטת על ידי אחד הגורמים המנויים בהצעת החוק, אשר במקרים מסוימיים עליה להיות תואמת לתוכנית כוללנית החלה במקום או שהוחלט להפקידה.

בנוסף, מוצע לקבוע את התנאים שבהם נדרש לעמוד מי שמבקש לחבר מבנים אלו כגון התחייבות להגשת בקשה להיתר בתוך הזמן הקבוע בהצעת החוק, וכן צירוף ערבות בנקאית לתשלום החיובים שיחולו בעת מתן ההיתר.

בדברי ההסבר להצעה נכתב: "ביישובים רבים בישראל, ברובם יישובים ערביים, סבלו התושבים שנים מהיעדר תכנון, ומשום כך נבצר מתושבי יישובים אלה להוציא היתרי בנייה ולהתחבר לחשמל, למים או לטלפון. ברוב המקרים אותם תושבים התחברו בסופו של דבר לחשמל, למים או לטלפון באופן לא חוקי.

הצעת החוק נועדה בראש וראשונה להבטיח שהחיבורים האמורים ייעשו באופן חוקי ובטוח, בין היתר משום שחיבור מבנה לחשמל באופן לא חוקי עלול להיעשות באופן לא בטוח ולסכן במידה רבה את מי שמתגורר באותו מבנה ומי שנמצא בסביבתו. לפי המוצע, חיבור לחשמל ייעשה באופן חוקי ובטוח ובהתאם לדרישות הבטיחות של חברת החשמל.

כמו כן, מטרת הצעת החוק היא לאפשר רמת חיים נאותה לעשרות אלפי אנשים המתגוררים בבתים שנבנו ללא היתר בנייה ואינם מחוברים לתשתית ראויה המתאימה לישראל בעת הזאת."

הדיון החל אתמול בערב כאשר יו"ר ועדת הפנים ח"כ ווליד טאהא הציג את הצעת החוק. בפתח דבריו התייחס ח"כ טאהא להחלטה להחרים את הדיון ואמר "אני רוצה לברך את האופוזיציה שקיבלה החלטה נכונה ונעדרת מהאולם וכך חסכה מאיתנו הרבה רעל, הסתה ושנאה שהיו אמורים לשדר מעל הודכן הזה. הטרלולים שלהם לא יעזרו להם בכלום. האופוזיציה הגישה הסתייגויות שמסתכמות ב94 שעות דיבור, ארבע יממות, ועדת הכנסת ראתה בכך כמובן דבר לא הגיוני וביקשה לקצר את זה למשהו שאפשר להכיל שהיה אמור להימשך 15 שעות."

לאחר מיכן התייחס ח"כ טאהא לחוק עצמו ואמר: "ראש האופוזיציה שהיה חלק בעושק שנעשה לחברה הערבית במשך כל כהונתו, יוצא בסרטון מסית שכל כולו שקרים. יש לו ולאופוזיציה בעיה שבתים של אזרחים ערבים שנבנו על אדמה פרטית שלהם, ללא היתר כי פשוט אי אפשר להוציא היתר, יחוברו לחשמל. אף אחד לא דאג לתכנן את הישובים האלה כדי לאפשר לאזרחים האלה לעשות מה שעושה כל אזרח יהודי, שניגש לוועדות התכנון ומבקש להוציא היתר בנייה. אז גם לא מתכננים וגם מצפים אנשים לא יבנו. לאיזה פתרון הם ציפו? רק טיפש מי שיחשוב שגם לא יתכננו וגם אף אחד לא יבנה. אנשים נאלצו לבנות את הבתים שלהם ללא היתר, ורודפים אותם משפטית עד היום.

הסוגיה הזו של חיבור לחשמל שימשה עד היום ככלי ענישה כלפי האזרח העברי. אני יודע שהממשל הצבאי הסתיים ב66 אבל יש מנגנונים אזרחיים שעושים את העבודה של הממשל הצבאי. לחיים יש כוח משלהם ולכן אני הצעתי חוק שהרגיז אותם, למה? כי הם אהבו שאנחנו מקבלים את כללי המשחק שמישהו קבע. אז לא, אנחנו רצינו חוק חשמל שמבוסס היגיון תכנון. חשמל לנשים ילדים גברים וחולים הוא לא דבר איום ונורא. המדינה הייתה צריכה לדאוג לכך שהילדים והנשים האלה יקבלו את החשמל ולא לחכות לווליד טאהא בשנת 2022. כאילו למישהו זה טוב שאנשים מחוברים לחשמל באופן פיראטי וכל שנה מתים מיזה אנשים."

ראש הממשלה נפתלי בנט, על המתקפה הפרועה של האופוזיציה במליאה אמר "לא ניכנע לבריונות שמוכוונת על ידי ראש אופוזיציה שמאס בכללי הדמוקרטיה וזורע תוהו ובוהו. נתניהו שהצביע בעד ההתנתקות ורגב שדבררה אותה לא יטיפו לי מוסר. הם ימשיכו לצעוק ואנחנו נמשיך לעשות".

לפניכם תמלול מחלק הדיון היום בכנסת:

בן גביר הטיח בטאהא, "אתה מחבל". יו"ר הכנסת מיקי לוי השיב "מהיום והלאה כל מילה מחבל זו קריאה".

בן גביר השיב לו "רואים שהאיומים של אחמד טיבי נגדך בפעם הקודמת עבדו. רואים שהוא איים עליך. לא תסתום לי את הפה"

שירית אביטן: ‏ח"כ וואליד טאהא מציג את חוק החשמל, עובר מנאום בעברית לערבית וסך הכל מנהל יופי של קמפיין בקרב מצביעי רע"ם והקהל הפוטנציאלי.

מיקי זוהר: ‏באתי הבוקר לעבודה שלי בכנסת, בית הנבחרים של מדינת ישראל. שומע את וואליד טאהא מסביר על חוק החשמל בערבית על הדוכן, וזה נראה כאילו נבחרתי לפרלמנט פלסטיני. לא יאומן.

ח"כ אמסלם מאיים על מנסור עבאס: "כשנחזור לשלטון, אנחנו ננתק אתכם מהחשמל".

ח"כ יואב קיש שוב מציע לעבאס ללכת לפוליגרף בנוגע להצעות שקיבל סביב הקמת הממשלה. עבאס אומר שהוא מוכן, אבל בפעם הקודמת שפנינו לשניהם עבאס לא הסכים.

ראש השב״כ לשעבר, ח״כ אבי דיכטר תוקף את וואליד טהא במליאה: "אם היית איש הגון היית נואם בערבית ומתרגם לעברית. אבל אתה לא איש הגון, ‏מעניין למה לא שמענו אתכם כשהצביעו על הסכמי השלום, אז לא דאגתם לאזרחים הערבים".

ח"כ אופיר אקוניס בראיון ל'קול ברמה מוקדם יותר אמר "בוקר רע ומסוכן למדינת ישראל. דגל שחור מתנוסס על הדמוקרטיה הישראלית. חוק החשמל מכשיר עבריינות. המדינה עושה משהו שלא עשתה ב-73 שנות קיומה. משפילים את ראשם מול התנועה האיסלאמית" .

מוקדם יותר היום בכיר במפלגות החרדיות אמר כי עדיין לא התקבלה החלטה האם להחרים את הכנסת למרות בקשת הליכוד.

"אך העבר מלמד שזה רק היה מתנה עבור הקואליציה. אם הליכוד היו נלחמים גם בועדות כמו שהאופוזיציה מתישה את הקואליציה בחוקים במליאה. היינו כעת במקום אחר לגמרי. מלחמת התשה של קואליציה זה אחד מהכלים הפרלמנטריים היחידים והחשובים שיש לאופוזיציה. ראינו ממשלות נופלות בצורה כזו".

התגובות לאחר העברת החוק לא איחרו לבוא כשראש הממשלה לשעבר בנימין נתניהו אמר "יום שחור לציונות ולדמוקרטיה! ממשלת בנט-רע״מ שברה היום עוד שיא אנטי-ציוני ואנטי דמוקרטי! היא אישרה היום את חוק החשמל של רע״מ לחיבור עשרות אלפי מבנים לא חוקיים לחשמל. בכך היא מכשירה את השתלטות התנועה האיסלאמית על הנגב והגליל ומגשימה נדבך מרכזי בתוכנית הפלסטינית למימוש ״זכות השיבה״.

רה"מ לשעבר המשיך ואמר "באותה נשימה ממשלת בנט-רע״מ הצביעה נגד הצעתנו לחיבור לחשמל של ההתיישבות הצעירה ביהודה ושומרון. כדי להעביר את חוק החשמל השערורייתי של התנועה האיסלאמית הם שברו בפעם הראשונה בתולדות הכנסת את תהליך החקיקה ופעלו בניגוד לעמדת היועצת המשפטית של הכנסת. ממשלת בנט-רע״מ יוצרת אנרכיה בכנסת. צעד אחר צעד היא רומסת את הציונות ואת הדמוקרטיה.

היא מבצעת איחוד משפחות פלסטיניות, מקדמת חוק להשתקת האזרחים ברשתות החברתיות, חוק שמאפשר לשוטרים להיכנס לבתי אזרחים ללא צו שופט וחוק לפסילת מועמדים לראשות הממשלה.

היום, עם חוק החשמל, היא הגיעה לשפל חדש בהתרפסות המסוכנת שלה לתנועה האיסלאמית תוך דריסת הדמוקרטיה ברגל גסה.

הם לא ישתיקו את האופוזיציה הלאומית שלנו והם לא יסתמו את הפה שלכם, אזרחי ישראל"

תגובת ההתיישבות הצעירה לא איחרה לבוא: ״הערבים ניצחו. אנחנו הפסדנו. הם יקבלו חשמל, הילדים שלנו ימשיכו להשאר בחושך ובקור. בישראל של 2022 עדיף להיות עבריין ערבי מאזרח ציוני שומר חוק שנותן הכל למדינה שלו. יום עצוב למדינת ישראל היהודית״.

מוקדם יותר שלחה התיישבות הצעירה בקשה אישית לחברי ימינה בה כתבה: ״בשעה הקרובה תצביע הכנסת על ההסתיגויות לחוק החשמל הקובעות כי החוק יחול רק לאחר החלת החוק בצו אלוף על ההתיישבות הצעירה.

ניר אורבך, עידית סילמן, יום טוב כלפון, אביר קארה, שרן השכל, מיכל שיר וצבי האוזר.

הסתכלתם לנו בעיניים והבטחתם שתסדירו אותנו. מאסנו בהבטחות ובכותרות. תצביעו היום בעד ההסתייגויות ותביאו בשורה ל 12,000 ילדי ההתיישבות הצעירה. זה בידים שלכם"

יו"ר סיעת הליכוד ומרכז האופוזיציה, ח"כ יריב לוין: "עם ישראל משלם היום עוד מחיר עצום על תאוות הכיסא של בנט ושקד, והנקמנות הקטנונית של סער ואלקין.

אובדן הנגב והגליל למפירי החוק הערבים יישאר חתום לנצח על שמם של בנט, שקד, סער ואלקין. הם מכרו את הנגב ואת הגליל, הם הפקירו את ההתיישבות הצעירה. ההיסטוריה תזכור זאת."

ראש מועצת גוש עציון, שלמה נאמן, בתגובה לחוק החשמל שעבר היום אמר "זהו יום אומלל, שבו התקבל חוק אומלל ואנטי ציוני, המעדיף פורעי חוק בדואים המנסים לקעקע את המדינה היהודית על ההתיישבות הצעירה היהודית אשר נלחמת בגבורה את הקרב של המדינה על שמירת אדמותיה. עולם הפוך ראיתי. עולם הפוך שבו פורעי חוק מקבלים זכויות. עולם הפוך שבו עושים איפה ואיפה, ומעדיפים בדואים על מתיישבים.
עולם הפוך שבו מכשירים את השרץ של גזל אדמות הלאום. אני קורא לחברינו הציוניים בממשלה להתעשת, לתקן את העוול ולתמוך בחלוצים האמיתיים הפועלים בשם המדינה ולמען המדינה".

חה"כ ד"ר שלמה קרעי מהליכוד הגיב "כשאמסלם מנופף בשתי ידיים מתוך כאב על אובדן העשתונות, השמאל מצקצק בלשון על הברבריות… אבל כשהנוכל בנט יוצא מדעתו בגלל קריאות ביניים ונדחף בבריונות לכיוון נתניהו, האופוזיציה הגזימה…

ואם ככה מול קריאות ביניים, מה יהיה מול איום הגרעין האיראני… בעצם אנחנו כבר יודעים…"

הציונות הדתית על שלחה את תגובתה "יום עצוב למדינת ישראל. הם התייאשו מהציונות. הם מעבירים את כל מה שחשוב ויקר לנו לשליטת התנועה האיסלאמית. לא לעולם חוסן, שוב נשוב. אנו בציונות הדתית ובמחנה הלאומי כולו מבטיחים בעזרת השם לחזור ולתקן. להשיב את מדינת ישראל למסלול. להרים שוב את דגל הציונות. לבנות ולהיבנות בהתיישבות הצעירה והוותיקה בגליל בנגב וביהודה ושומרון. גם אם הם שכחו ונטשו, אנו נשוב ונבנה. גם אם אדמתי בוערת, במיוחד כשאדמתנו בוערת אנו אומרים בקול ברור וגאה – אין לנו ארץ אחרת. הציונות תנצח".

סיעת ש"ס הגיבה " הקרע בעם מעולם לא היה חמור כל כך, וכל זאת בחסות ממשלת "הריפוי והאחדות" שהוקמה בהונאת הציבור וממשיכה לדרוס את נציגיו באופוזיציה, במחיקת תקנון הכנסת וביזוי הייעוץ המשפטי. חוק החשמל השערורייתי, שמפקיר את הנגב לפורעי חוק ומתעלם מההתיישבות הצעירה, אושר היום בניגוד להליך התקין ולקול מחאת כמחצית מחברי הכנסת. אלו הם ימים שחורים ועצובים לדמוקרטיה הישראלית".

חבּוּרֶה מספקת פלטפורמה לכותבי תוכן ואינה אחראית על איכות ואמינות התוכן ובכלל. לדיווח על טעות או הפרת זכויות ולכל דיווח על התוכן לחץ כאן. ייתכן שהתמונות בכתבה יהיו כפופות לזכויות יוצרים

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

כתבות נוספות של שמוליק מושקוביץ
עוד באותו מדור
ajax loader
- תוכן בבדיקה טרם עלה לאתר -
- תוכן בבדיקה טרם עלה לאתר -
האפליקציה שלנו מחכה לכם התקינו עכשיו