יום ראשון, 19/05/2024
האנשים שלי
עמוד הבית » יהדות

כשאש המחלוקת משתוללת (ב)

הדרך הפרקטית לנצח כשהקרע בתוכנו מאיים עלינו

11:29 ,31/08/23
זאב ארן
קרדיט: זאב ארן / כשאש המחלוקת משתוללת
בואו לכתוב בחבּוּרֶה!

חבּוּרֶה בנויה מתוכן גולשים.
גם אתם מעוניינים לכתוב ולהשפיע?
הצטרפו והעלו עכשיו את התוכן שלכם

הצטרפות

הכלי הפרקטי ביותר לחולל מהפך חיובי ועוצמתי בעם ישראל

עם ישראל העם הוותיק והמנוסה בעולם המלומד בכל סוגי הצרות והרדיפות וסוגי הסבל האפשריים מבית ומחוץ, חווה בימים אלו את אחד האירועים הקשים שלו. סוג של שפל  בקנה מידה היסטורי. אלפיים שנות גלות נותנות את אותותיהן בעם הנפלא שלנו, וכעת נפלטת מוגלה מרוכזת של תופעות לוואי לא נעימות.

במאמר הקודם הבאנו את העצה של החכם מכל אדם (משלי כה', כא'): "אִם רָעֵב שֹׂנַאֲךָ הַאֲכִלֵהוּ לָחֶם וְאִם צָמֵא הַשְׁקֵהוּ מָיִם. כִּי גֶחָלִים אַתָּה חֹתֶה עַל רֹאשׁוֹ וַה' יְשַׁלֶּם לָךְ." והזכרנו את דברי רבי נחמן מברסלב: "ובזה שמעלה את חברו לכף זכות, יכול להיות שחברו יחזור בו, ולא יהיה שוב מחלוקת, או שתהיה לו מפלה, כי יוכל להיות ש'גחלים אתה חותה על ראשו' בזה שאתה מעלהו לכף זכות."

במאמר זה נעבור לפרקטיקה כיצד דנים לכף זכות?

האופן הקלאסי והמקובל למושג 'לדון לכף זכות' הוא כך: כשאתה רואה מישהו עושה מעשה מכוער, מוטל עליך 'לפרשן' באופן חיובי גם אם זה דורש ממך להתאמץ ואולי אפילו 'לעקם' את המוח שלך לחלוטין. לרוב זה קשה ומאתגר מאוד.

רבי נחמן מברסלב מגלה לנו על אפשרות נוספת לביצוע מצוה זו באופן פרקטי וקל לאין ערוך: "דע כי צריך לדון את כל האדם לכף זכות, ואפילו מי שהוא רשע גמור, צריך לחפש ולמצוא בו איזה מעט טוב, שבאותו המעט אינו רשע."

בדרגה זו איננו מתייחסים למעשה השלילי עצמו, אלא מחפשים במכלול האדם נקודות טובות (אפילו בתחומים אחרים) שבהן הוא כן טוב. 

דוגמא: באדם המחלל שבת נוכל להתמקד ביופי איך שהוא מכבד הורים או בכך שהוא תמיד מתנדב בשמחה לעזור לזולת. אינו מניח תפילין? נכון, אבל הוא מאיר פנים לאנשים סביבו… וכדומה.

"ועל ידי זה שמוצא בו מעט טוב, ודן אותו לכף זכות, על ידי זה מעלה אותו באמת לכף זכות ויוכל להשיבו בתשובה!" מופלא ביותר! כאשר מתרגלים לראות באדם רק את החוזקות שלו, את הצדדים היפים שבו, את מעשיו הטובים זה משפיע עליו להיות אדם יותר טוב! רבי נחמן לא מתכוון רק לפן ה'טבעי' שאנשי החינוך מטיפים השכם והערב. זה פועל גם ב'שלט רחוק' באופן סגולי, אפילו כשהוא אינו מודע לכך!

'לדון לכף זכות' לא שייך רק למחלקת 'בנאדם וחברו' ולא רק עבור השכנת שלום בתוך עם ישראל. זו גם הדרך האופטימלית עבורך ועבור ילדיך לחיות חיים איכותיים ובריאים בפן האישי. 

אנו זקוקים לזה היום יותר מתמיד.

זאב ארן

קרדיט: זאב ארן / כתבה בהידברות

חבּוּרֶה מספקת פלטפורמה לכותבי תוכן ואינה אחראית על איכות ואמינות התוכן ובכלל. לדיווח על טעות או הפרת זכויות ולכל דיווח על התוכן לחץ כאן. ייתכן שהתמונות בכתבה יהיו כפופות לזכויות יוצרים

4 תגובות
כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

 1. יצחק רזיאל הגיב:

  מקווה שהמחלקות לא גדולה מידאי לתיקון, השנאה שהם הראו אמש בשלהי יופ כיפור עבר כל גבול!!!!!

 2. קובי הגיב:

  ישר כח הרב ארן, עוקב אדוק אחרי הטורים שלך בהידברות וזו הזדמנות לכתוב לך תודה על כל התובנות החשובות שאתה מעלה

  1. תודה מכל הלב!!! איזה כיף לשמוע זאת! שתהיה לך שנה טובה, כתיבה וחתימה טובה!

 3. יהודית יוחנן הגיב:

  מחזק מאוד במיוחד בימים אלו, שנכתב לחיים טובים אמן

כתבות נוספות של זאב ארן
עוד באותו מדור
ajax loader
- תוכן בבדיקה טרם עלה לאתר -
- תוכן בבדיקה טרם עלה לאתר -
האפליקציה שלנו מחכה לכם התקינו עכשיו