יום חמישי, 13/06/2024
האנשים שלי
עמוד הבית » יהדות

הספרייה הלאומית חשפה עדות מחיי האר"י הקדוש

התגלית חושפת פרטים חדשים על חייו של המקובל בארץ ישראל ובמצרים • "גילוי משמעותי על השפעתו בענייני העולם הזה".

10:59 ,23/01/22
קרדיט: הספרייה הלאומית. מכתב האר"י הקדוש שנמצא
בואו לכתוב בחבּוּרֶה!

חבּוּרֶה בנויה מתוכן גולשים.
גם אתם מעוניינים לכתוב ולהשפיע?
הצטרפו והעלו עכשיו את התוכן שלכם

הצטרפות

רבי יצחק לוריא אשכנזי, שמכונה האר"י הקדוש ונחשב לאחד המקובלים החשובים והמשפיעים ביותר בהיסטוריה היהודית, לא השאיר עדות ישירה בכתב ידו על שיטתו הקבלית. כדי להבין את תפיסת עולמו יש להתבסס על תלמידיו כמו הרב חיים ויטאל, ישראל סרוק ואחרים, שסיכמו את רעיונותיו.

'בישראל היום' דווח כי הספרייה הלאומית חשפה עדות חדשה מיד ראשונה על חייו של האר"י בארץ ישראל ובמצרים, ועל כך שהתכתב עם בני דורו. שנים לאחר שפורסמו מכתבים ומסמכים שהיו שמורים בגניזת קהיר, נחשף כעת מכתב קרוע וחלקי שנשלח לאר"י הקדוש בתקופה שבה חי במצרים במאה ה־16.

להבדיל מתחום העיסוק שמיוחס לאר"י בעולמות הקבלה, המכתב מתייחס לענייני העולם הזה. הכותב, אדם בשם דוד, כותב לאר"י כדי לגייס את הרב לתמוך בשד"ר (שלוחא דרבנן), אשר נשלח מצפת לגייס כספים ליהודי ארץ ישראל מקהילות ישראל בתפוצות. אף שהאר"י היה ידוע בחייו הפשוטים ואולי אפילו סגפניים, הוא היה דמות משמעותית שיהודים פנו אליה גם בנושאים כלכליים וארציים.

המכתב, שנמצא בספרייה הלאומית, נשמר בצורה ייחודית אף שנכתב עוד בימי המאה ה־16 – הוא שימש חומר גלם ליצירת כריכה לספר אחר. בעבר, לפני המצאת הקרטון, כורכי ספרים, יהודים ולא יהודים כאחד, היו לוקחים דפים וספרים בלויים, מנייר או מקלף, ומדביקים יחד שכבות על גבי שכבות כדי ליצור חומר קשיח יותר לצורך כריכת ספרים.
את המכתב מפרסמת הספרייה הלאומית לראשונה לזכרו של האספן הירושלמי עזרא גורדצקי, שעסק בחייו בעבודת נמלים של פירוק הכריכות העתיקות וחשיפת האוצרות שבתוכן. הוא היה נוהג להגיע לספרייה לעיתים קרובות כדי לתרום את דפי האוספים. לפני שנה נפטר גורדצקי לאחר שחלה בנגיף הקורונה. המסמך הוא מהמציאות החשובות והנדירות שתרם.

ד"ר יואל פינקלמן, אוצר אוסף היהדות בספרייה הלאומית מציין כי: "מכתב זה, שערכו לא יסולא בפז, הוא חלק מהאוספים יקרי הערך ומהאוצרות הבלומים המוחזקים בידי הספרייה הלאומית, המהווה מקור ידע לאומי להיסטוריה היהודית של מדינת ישראל. המכתב, שנשמר בצורה ייחודית בין כריכות ספרים ישנים, הוא בגדר גילוי משמעותי על השפעתו של האר"י ז"ל לא רק בתחום הקבלה אלא גם בענייני העולם הזה".

חבּוּרֶה מספקת פלטפורמה לכותבי תוכן ואינה אחראית על איכות ואמינות התוכן ובכלל. לדיווח על טעות או הפרת זכויות ולכל דיווח על התוכן לחץ כאן. ייתכן שהתמונות בכתבה יהיו כפופות לזכויות יוצרים

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

כתבות נוספות של אביחי בוחבוט
עוד באותו מדור
ajax loader
- תוכן בבדיקה טרם עלה לאתר -
- תוכן בבדיקה טרם עלה לאתר -
האפליקציה שלנו מחכה לכם התקינו עכשיו